ANLAYARAK HIZLI OKUMA EĞİTİM PROGRAMI
Eğitimin Hedefi
İleri okuma tekniklerini öğreterek öğrencinin soru çözme hızını ve anlayarak okuma hızını artırmak, bütünsel algısını ve konsantrasyonunu geliştirmek. Bu amaçla öğrencinin LYS, SBS ve YDS’de rekabette fark oluşturmasına katkı sağlamak.

Eğitimin İçeriği
TEMEL KAVRAMLAR : ANLAYARAK HIZLI OKUMA
•Stratejik ve Rekabetçi Bir Unsur Olarak : Anlayarak Hızlı Okuma
•Sınav Başarısı ve Anlayarak Hızlı Okuma ilişkisi
•Bireysel Performans Ölçümü : Okuma - Anlama ve Soru Çözme Hızı
•Okuma ve Anlama Süreçleri
•Göz – Beyin Potansiyeli
•Anlayarak Hızlı Okuma Eğitiminin Kısa ve Uzun Süreli Yararları

ANLAYARAK HIZLI OKUMA TEMEL UYGULAMALARI
•Göz Kaslarının Güçlendirilmesi Temel Egzersizleri
•Bütünsel Algının Artırılması Temel Egzersizleri
•Dikkat Süresinin Kontrolü
•Problem Çözme, Düşünme Egzersizleri

GRUP ÇALIŞMASI
• Öğrenilen çalışmaların içselleştirilmesine yönelik grup çalışmaları

ANLAYARAK HIZLI OKUMA GELİŞTİRİLMİŞ TEKNİKLER
•Göz Kaslarının Güçlendirilmesi Geliştirilmiş Egzersizler
•Bütünsel Algının Artırılması Geliştirilmiş Egzersizler
•Dikkat Süresinin Kontrollü Geliştirilmesi
•Problem Çözme, Düşünme Geliştirilmiş Egzersizler

STRATEJİK SORU ÇÖZME TEKNİKLERİ
•Öğrencilerin Yanlış Yapma Neden ve Sonuçları
•Okuma Hızının Yanlış Yapmaya Etkisi
•Hızlı ve Doğru Soru Çözme Stratejileri
•Öğrenme Stratejileri

Programın Süresi
•10 Ders Saati

Eğitim Yöntemi
• Sunum
• Tartışma
• Örnek Olay Analizleri…

Neden hızlı okumalıyım?
Hızlı okuman için birçok nedeni var. Kariyerin için, eğitimin için, bilgi ve kültür seviyen için hızlı okuma senin için anahtar bir rol oynuyor. İşte hızlı okumanın nedenlerinden bazıları:
* Hızlı okumayı öğrendiğinde aynı süre içerisinde daha fazla okuma imkanı bulacaksın.
* Böylece zamandan tasarruf etmiş olacaksın.
* Daha iyi anlayacak ve okuduklarını daha iyi hatırlayacaksın.
* Bilgi dağarcığını artırma konusunda herkesten bir adım önde olacaksın. Kısa zamanda çok şey okuyup anlayarak daha geniş bilgi sahibi olacaksın.
* Çağımızda hızla gelişen yenilikleri hızlı okuma alışkanlığın sayesinde yakından takip edebilecek, öğrenim hızını ve bilgi seviyeni artıracaksın.
* Hızlı okuyarak zihin hareketlerini hızlandıracak ve karar verme işlemlerini çabuk geliştireceksin.

Okumayı yavaşlatan nedenler nedir ve bu nedenler nasıl ortadan kaldırılır onlara bir göz atalım:
* Sesli okuma, okuyucuyu bir hayli yavaşlatıyor. Dudak kıpırdatarak okuma yaptığında aynı anda dudağını, gözlerini, dilini, boğazını, kulağını ve zihnini kullanırsın. Böylece okumaya odaklanma kapasiteni düşürürmüş olursun. Sesli okumayı engellemek için dişlerinin arasına kalem koyabilirsin. Hafif dinlendirici müzik eşliğinde okuma yapmak da sesli okumayı engelleyecektir.

* Bazen okuduğumuzu iyice anladığımızdan emin olmak için kelimeleri tane tane okuruz. Önündeki metinleri tane tane okumaya kalkarsan bu kez de okumaktan çabuk sıkılırsın ve gözlerin yorulur. Bu da okumayı yavaşlatan bir etken oluyor. Tek tek, tane tane okuma yapıldığında kelimeler arası boşluklar oluşur ve bu boşlukları beynimiz alakasız şeylerle doldurmaya başlar. Mesela kelime aralarında beyin hayal kurar, plan yapar, başka şeyler düşünür. Bu yüzden de okunulan şey anlaşılmaz. Konsantrasyon azalır. Bu engeli bütünsel bir yaklaşımla çözmek mümkün, kelimeleri tek tek görmek yerine, bütünsel olarak görmemiz gerekir.

* Tekrar tekrar geri dönüşler yapılarak okumalar da okuma hızını engeller. Geri dönüşler yaparak okumanın nedeni de okuduğumuzu anladığımızdan emin olmak. Bunun nedeni kendine güvensizlikten kaynaklanıyor. Okunulanı iyice yiyip yutmak için tekrar tekrar okumak tercih ediliyor. Halbuki bu zihni yormaktan başka bir işe yaramıyor. Okuduğunu tek seferde anlayacağına kendini şartlamalısın ve okurken elinde bir kağıt ile okuduklarını kapata kapata ilerleyerek geri dönmeden okuma ve anlama alışkanlığını artırmalısın.

* Bazen okuduğumuz şeyin aslında nelerden bahsettiğini hiç bilmeden okumaya başlarız. Aslında sadece gözlerimiz kelimeler üzerinde geziyordur. Okumaya başlamadan önce okuduğumuz şey hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Neden bu metni okuyoruz? Bu metin bize ne diyor? Ana fikri nedir? … tüm bunları bilirsek daha etkin bir okuma gerçekleştiririz.

* Kelime dağarcığının yeterli olmaması da okumayı ve anlamayı yavaşlatır. Okuduğumuz şeyler beynimizde var olan bilgiler ile örtüşmezse okuduklarımız havada kalır ve beyin bunları bir bilgi olarak kapısından içeri almaz. Bu yüzden kelime dağarcığının genişletilmesi önemlidir.

Nasıl çabuk okuyabilirsin?
Çabuk okuma alışkanlığı elde edebilmek için gözümüze sürat ve çeviklik kazandırabiliriz, böylece sözcükleri tanıma hızımız artacaktır. Görme alanını geliştirmek, bu alandan tam olarak yararlanmak, okumada edinilen kötü alışkanlıklardan kurtulmak, okumada göze ritim kazandırmak çabukluğu artıracak eylemlerdir.

Kültürlü bir insan olmanın en etkili yolu okumaktır. Zamanın çok kısıtlı olduğu çağımızda hızlı okuma tekniklerinin öğrenilmesi zorunlulluk haline gelmiştir. Bu çerçevede kurumumuzda verilen eğitimler doğru bir yöntemle ve düzenli çalışmayla kişinin okuma hızını (kişiye göre) 3 ile 20 misli artabilir.

YGS-LYS ve SBS'de Kaygılarınızdan Kurtulun
Hızlı okuma ile ilgili belki de en kritik konulardan birisi zamandır. Birçok insan hızlı okumaya ayıracağı zamanı ders çalışmak için ayırmanın daha doğru olduğunu düşünür. Özellikle ÖSS, ALES ve KPDS gibi sınavlara hazırlanan insanlar bütün zamanlarını sadece bu sınavlara ayırmak isterler. Aslında bu doğru bir davranış değildir. Örneğin, başka bir şehre giderken şehirlerarası otobüslere binmek için önce aksi yönde bile olsa terminale gidersiniz. Benim terminale gitmekle kaybedecek zamanım yok, yürüyerek yolum devam edeyim demezsiniz. Çünkü bilirsiniz ki terminale gitmekle kaybettiğiniz zaman otobüsünüzün hızı sayesinde kazanacağınız zamanın yanında önemsiz kalacaktır. Benzer şekilde Hızlı Okuma için ayırdığınız zamanın kat kat fazlasını hızlı okmanız sayesinde sonradan kazanacaksınız. Üstelik hızlı okuma alıştırmaları günde en fazla bir saatinizi alacak. Bunun haricinde kalan zamanızı ders çalışmak için kullanabileceksiniz.

Ayrıca hızlı okumanın anlama kabiliyetini azaltmadığı aksine artırdığını belirtmek gerekiyor. Normal hızla okuyan bir kişi dakikada 200 kelime okuduğunda bunun %60′ını aklında tutabilirken hızlı okuyan bir kişi dakikada 800 kelime okuduğunda okuduğunun %80′inden fazlasını hatırlayabilir. Bunun sebebi ise, daha hızlı okuduğunuzda beyin konunun bütünlüğünü daha kolay kavrar, siz de zaman ve enerjiden tasarruf etmiş olursunuz. Bu sayede özellikle zaman problemi yaşadığınız sınavlarda okuma hızınızın artmasına bağlı olarak anlama ve kavrama süratinizde artar.

Her yaşdan katılımcıya hitap eden eğitimleriniz ve uzman eğitmenlerimiz sayesinde sizde hazırlandığınız sınavlarda rakiplerinizden geri kalmayayın.